Що таке Net Billing (Нетбілінг) - особливості та переваги

Що таке net billing

Власники відновлюваних джерел енергії, таких як сонячні, вітрові або гідроелектростанції, неодноразово зіштовхувалися з проблемою утворення надмірної кількості електроенергії у мережі. Це досить поширена проблема, оскільки, наприклад, сонячні панелі електростанції максимально ефективно генерують енергію вдень, зокрема у період високої активності сонця, а пік її використання припадає на ранок або вечір.  

 

Забезпечити приватний будинок, підприємство або виробництво електроенергією у необхідній кількості, а надлишки згенерованої електроенергії передати до загальної енергетичної мережі в Україні можна за допомогою нової програми - net billing. 

 

Програма підтримки власників відновлюваних джерел енергії “Нет білінг” - це своєрідний механізм, у якому державна енергетична система виконує роль банку електричної енергії. Так, відповідно до умов механізму “net billing” власник СЕС або вітрової електростанції може продавати надлишки згенерованої електроенергії у загальну мережу енергетики України та отримувати на рахунок споживача кошти, сума яких розраховується відповідно до чинних на момент віддачі тарифів. Ці кошти споживач може використовувати на оплату електроенергії, яка споживається ним з загальної мережі. наприклад, в осінньо-зимовий період, коли сонячні станції генерують недостатню кількість енергії через зниження активності сонця. 

 

Якими ж особливостями та перевагами відрізняється механізм net billing, у чому різниця між net metering та net billing та у чому полягає важливість цього механізму для енергетики України, розповідаємо далі. 

Зміст 

Перспективи розвитку нетбілінгу в Україні

Переваги Net Billing

Відмінності нетбілінгу від інших моделей розрахунків за електроенергію, таких як net metering

Різниця між Net Billing та "зеленим тарифом”

Важливість нетбілінгу для майбутнього енергетичного сектора в Україні

 

Перспективи розвитку нетбілінгу в Україні

перспективи net billing

Основною причиною для розвитку розподіленої генерації під назвою “net billing” в Україні стало - зменшення ефективності раніше запропонованої моделі “зеленого тарифу”. Оскільки, таке рішення як “зелений тариф” було досить ефективним на початку розквіту галузі відновлюваних джерел електричної енергії, коли власники невеликих сонячних станцій продавали незначну кількість виробленої енергії у мережу, яку не використовували для власних потреб. Але коли з часом кількість власників сонячних станцій збільшилась, а окремі споживачі почали встановлювати більш потужні СЕС, при мінімальному споживанні виробленої цією електростанцією зеленої енергії - надлишки електроенергії почали зростати. А оскільки ставка “зеленого тарифу” в Україні досить висока, порівняно з іншими країнами Європи, умови закупівлі електроенергії, виробленої за допомогою відновлюваних джерел, стали для держави невигідними, хоча вона й взяла на себе зобов'язання оплачувати енергію, при тому, що немає гострої потреби у ній.  

 

Тому, влітку 2023 року, в українському законодавстві було запроваджено новий механізм - net billing, який регулює питання самовиробництва електроенергії для власного споживання. Механізм нетбілінгу спрямований, у першу чергу, на власне споживання власниками відновлювальних електростанцій виробленої енергії, а надлишок якої останні можуть продавати за ринковою ціною у мережу. Такий механізм дозволить державі забезпечувати активних споживачів необхідною кількістю електричної енергії та стабілізувати енергетичний ринок України.  

 

Отже, сонячна електростанція “під ключ” залишається досить актуальним та перспективним рішенням для вироблення електроенергії як для власних потреб, так і для продажу надлишків енергії в мережу.

Переваги Net Billing

net billing переваги

Перспективний механізм “net billing” дозволяє приватним власникам великого, середнього або малого приватного господарства, а також фізичним підприємцям генерувати електроенергію за допомогою сонячних станцій, максимальна потужність яких до 30 кВт, і передавати надлишок в мережу. Надлишок нараховується у вигляді певної суми коштів, які можна використовувати для оплати електроенергії, якщо за якихось причин споживач використовував електроенергію з загальної енергетичної мережі держави. У такому випадку як держава, тау і власник відновлювального джерела електроенергії — виграють. Крім цього, вагомими перевагами нетбілінгу в Україні є:

  • можливість продавати надлишкову енергію у загальну енергетичну систему держави мають власники сонячних, вітрових та гідроелектростанцій;
  • швидка окупність встановлення електростанції, оскільки витрачені інвестиції можна повернути вже за 3-4 роки, а наступні 25 років отримувати прибуток від генерування станцією електроенергії;
  • збільшення рентабельності бізнесу або значне заощадження власних коштів в результаті зменшення витрат на електроенергію, яка необхідна для забезпечення виробничих процесів або живлення приватного будинку;
  • ефективне управління та оптимізація енергетичних процесів та споживання енергії, за рахунок відстеження кількості виробленої та спожитої електроенергії;
  • відмінна гнучкість системи, адже виробники можуть самостійно відстежувати зміни попиту та пропозиції ринку відновлюваної енергетики та реагувати на них.

 

Також власники відновлювальних джерел електроенергії можуть забезпечити собі повну енергонезалежність, встановивши якісний акумулятор, який накопичуватиме енергію. У такому випадку, коли станція генеруватиме недостатню кількість електроенергії, для живлення приватного будинку або підприємства, споживач може використовувати накопичену в акумуляторі енергію, а не купувати з мережі назад свою ж електроенергію. 

Відмінності нетбілінгу від інших моделей розрахунків за електроенергію, таких як net metering

 

Разом із перспективним механізмом продажу надлишкової електроенергії, згенерованої сонячною станцією або іншим джерелом відновлюваної енергії - net billing, Міністерством енергетики України було запроваджено також спеціальну програму “Net metering”. Хоча net metering та net billing - це два сучасних механізми, що спрямовані на підтримку власників малої розподіленої генерації, які генерують електроенергію за допомогою альтернативних джерел, але принцип їхньої дії дещо відрізняється. Відмінність полягає у наступному:

 

Net metering або чистий облік - це програма, за умовами якої власник продає у загальну мережу енергопостачання України надлишкову кількість електроенергії, яку згенерували його сонячні станції, а облік виробленої та спожитої енергії здійснюється у одиниці вимірювання - кВт/год. Наприклад, якщо потужність СЕС або іншого відновлювального джерела дозволяє згенерувати більшу кількість електроенергії, ніж необхідно для споживання, її надлишок власник може передати постачальнику, тобто державі, а останній зарахує цю кількість у кВт/год на особовий рахунок споживача. Коли система споживача не генеруватиме достатньо електроенергії для власного живлення, споживач може використати нараховану кількість як у повному обсязі, так і частково. 

 

Механізм нетбілінгу працює за таким самим принципом, але розрахунок за передану в енергетичну мережу держави електроенергію здійснюється у грошовому еквіваленті. Тобто, держава купує електроенергію у власника відновлювального джерела за ринковою ціною та нараховує відповідну суму коштів на спеціальний рахунок активного споживача. Накопичені кошти можуть використовуватися споживачем для оплати електроенергії. 

 

Оскільки механізм нетбілінгу передбачає розрахунок за викуплену електроенергію у грошовому еквіваленті, він є більш економічно вигідним як для постачальників, так і для споживача, адже зменшує ризик субсидіювання у випадку різної ціни та момент віддачі енергії. 

Різниця між Net Billing та "зеленим тарифом”

різниця net billing

З першого погляду “зелений тариф” та “нетбілінг” - це два абсолютно тотожні механізми, які запроваджені для сприяння розвитку виробництва електроенергії на основі відновлюваної енергетики. Але ці механізми суттєво відрізняються за принципом дії. Так, встановлені сонячні станції під зелений тариф генерують електроенергію, а власники отримують фінансову підтримку з державного бюджету, як компенсацію різниці між вартістю виробництва альтернативної електроенергії та ціною енергії на ринку. Також фінансування виробників за “зеленим тарифом” досить ефективно стимулює активних споживачів брати участь у розвитку ринку відновлюваної енергетики. З іншого боку, механізм нетбілінгу дає можливість виробникам отримувати додатковий дохід від продажу надлишкової кількості “зеленої енергії”. 

 

Отож, основною відмінністю між “зеленим тарифом” та нетбілінгом є те, що “зелений тариф” не може ефективно функціонувати без субсидіювання з боку держави, а саме виплату компенсації різниці вироблення дорогої електроенергії та реальної ціни за яку її продають. А обов'язковою умовою нетбілінгу є використання частини виробленої електроенергії для живлення будинку або підприємства, після чого надлишок можна продавати у центральну енергетичну мережу. 

Важливість нетбілінгу для майбутнього енергетичного сектора в Україні

Запровадження механізму “нетбілінг” дозволить приватним господарствам, комунальним підприємствам, наприклад, таким як навчальні або медичні заклади, а також власникам виробничих підприємств, не лише самостійно генерувати електроенергію для забезпечення живлення електропристроїв, але й продавати її залишки у загальну мережу, підтримуючи енергетику держави. Головною вимогою для участі у програмі є те, що потужність приватних електростанцій повинна бути до 30 кВт, навіть за умови максимального споживання лише 10 кВт, а для інших підприємств - до 50 кВт, щоб забезпечити ефект надлишкової електроенергії. Надлишкову кількість виробленої відновлювальними електростанціями споживач може продати у загальну мережу, отримавши на спеціальний особовий рахунок кошти, які у майбутньому можуть бути використані як оплата за споживання електрики, у випадку недостатнього генерування власною станцією електроенергії. 

 

Підсумовуючи, можна сказати, що перспективний механізм розподіленої генерації електроенергії - нетбілінгу сприятиме:

net billing

  1. зниженню використання традиційних джерел енергії в Україні та світі, а отже і зменшенню кількості парникових газів та руйнуванню озонового шару;
  2. стимулюванню нових активних споживачів та підприємств до інвестування у будівництво власних джерел енергії - електростанцій.